Search
38 Appointed MDCEs

 


 

 

 

 

 

 

MDA

CAPITAL

MDCE

 

ASHANTI REGION

 

 

 

Oforikrom Municipal

Oforikrom

Gloria Temmah Gambrah

 

Kwadaso Municipal

Kwadaso

Richard Agyenim Boateng

 

Old Tafo Municipal

Old Tafo

Fred Owusu Obeng

 

Asokwa Municipal

Asokwa

Akwanuasah Gyimah

 

Suame Municipal

Suame

Dr John Osei Bobie Boahin

 

Juaben Municipal

Juaben

Kwadjo Ansah-Sem

 

Ahafo Ano South West Dist

Dwinyama/Adugyama

Patrick Adusei

 

Amansie South District

Manso Adubia

Nii Lartey Ollenu

 

Atwima Nwabiagya North Dist

Barekese

Rebecca Yeboah

 

Akrofuom District

Akrofuom

Maurice Jones Woode

 

Adansi Asokwa District

Adansi Asokwa

Andrew Adu Boahene

 

Obuasi East District

Tutuka

Faustina Amissah

 

Afigya Kwabre North District

Boamang

Christian Adu-Poku

 

 

 

 

 

BRONG AHAFO REGION

 

 

 

Pru West District

Prang

Joshua Kweku Abonkra

 

Berekum West District

Jinijini

Martin Obeng Adjei

 

 

 

 

 

CENTRAL REGION

 

 

 

Assin North District

Assin Bereku

Charles Ohene Andoh

 

Gomoa East District

Potsin

Solomon Darko-Quarm

 

 

 

 

 

EASTERN REGION

 

 

 

Okere District

Adukrom

Daniel Kenneth

 

Atiwa East District

Anyinam

Isaac Akomaning Asamoah

 

Fanteakwa South District

Osino

Adjabeng Kwasi Ntori

 

Asene Manso Akroso

Manso

Alex Incoom

 

Abuakwa North Municipal

Kukurantumi

 

 

New Juaben North Mun

Effiduase

Isaac Apaw-Gyasi

 

 

 

 

 

GREATER ACCRA

 

 

 

Okaikwei North Municipal

Abeka

Boye Laryea

 

Ablekuma North Municipal

Darkuman Kokompe

Kofi Ofori

 

Ablekuma West Municipal

Dansoman

George Cyril Bray

 

Ayawaso East Municipal

Nima

Hajia Salma M. Sani

 

Ayawaso North Municipal

Accra New Town

Aminu Mohammed Zakari

 

Ayawaso West Municipal

Dzorwulu

Sandra Owusu Amankwah

 

Ga North Municipal

Ofankor

Getrude Ankrah

 

Weija Gbawe Municipal

Weija

Patrick Kumor Kwesi Brako

 

Tema West Municipal

Tema Community 22

Adwoa Amoako

 

Krowor Municipal

Nungua

Joshua Nii Bortey

 

 

 

 

 

NORTH REGION

 

 

 

Nanton District

Nanton

Abubakari Halhiramani

 

Bunkprugu-Nakpanduri District

Yunyoo

Alhaji Abdul- Mujeed Duuti

 

 

 

 

 

UPPER EAST

 

 

 

Bolgatanga East District

Zuarugu

Emmanuel Abugre Abola

 

Tempane District

Tempane

Paul Abugri Azumah

 

 

 

 

 

WESTERN REGION

 

 

 

Effia Kwesimintsim Mun

Kwesimintsim

Kojo Acquah

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Date Created : 7/19/2018 11:18:11 AM